3 różnice w serwisowaniu samochodów elektrycznych, a spalinowych


Popyt na samochody elektryczne na świecie, z roku na rok jest coraz większy. Obecnie, niemal wszyscy czołowi producenci motoryzacyjni mają w swojej ofercie przynajmniej jeden samochód elektryczny. Niewątpliwie duży wpływ na taki stan rzeczy ma rosnący rozwój technologiczny oraz chęć dbania o środowisko naturalne. Wielu klientów, którzy rozważają chęć zakupu elektryka, zastanawia się, jak wyglądają różnice w serwisowaniu takich aut. Dlatego, aby nieco rozwiać wątpliwości, we współpracy z Kierownikiem serwisu w salonie Volkswagen Centrum Wrocław, wymieniamy kilka najważniejszych różnic.

Znacznie mniejsza ilość podzespołów

Najważniejszą różnicą w serwisowaniu samochodów elektrycznych, jest fakt, iż do produkcji tego rodzaju pojazdów, używa się znacznie mniejsze ilości podzespołów. Chodzi tutaj m.in. o takie części jak: rozrusznik, alternator, EGR, DPF, układy wtryskowy, układ zapłonowy, turbosprężarka czy koło dwumasowe. Te podzespoły podczas normalnej eksploatacji samochodu prędzej czy później mogą doznać awarii, a wymiana ich wiąże się z dużym nakładem finansowym.


Przeglądy serwisowe

W przypadku przeglądów serwisowych sprawa również wygląda dużo prościej. Zamiast wymiany płynów eksploatacyjnych (poza płynem hamulcowym) oraz filtrów powietrza, paliwa i oleju, w pojazdach o napędzie elektrycznym, wymieniamy tylko filtr pyłkowy, który jest stosowany w układzie klimatyzacji. Wykonujemy głównie czynności sprawdzające czy regulujące. W serwisach samochodów napędzanych silnikami spalinowymi, musimy także pamiętać o wymianach pasków napędowych oraz wymianie paska rozrządu.


Układ hamulcowy w samochodach elektrycznych odzyskuje energię elektryczną poprzez rekuperacje. Dzięki takiemu systemowi, elementy cierne (klocki hamulcowe), będą rzadziej używane, co powinno wydłużyć okres zużywania się klocków i tracz hamulcowych.Ograniczona ilość warsztatów samochodowych, uprawnionych do naprawy elektryków

O ile same czynności serwisowe w przypadku aut elektrycznych są znacznie mniej rozbudowane, o tyle problem pojawia się ze znalezieniem warsztatów, posiadających specjalistyczne uprawnienia do naprawy elektryków. Praktycznie podczas każdej naprawy układu napędowego, personel musi być odpowiednio przeszkolony i wyposażony w specjalistyczne narzędzia, które pozwalają na fachowy serwis. Wszystkie czynności z wiązane z napędem muszą być wykonywane przez diagnostę, który będzie posiadał certyfikat technika HVT, a w przypadku napraw baterii, certyfikat technika HVE. W takim wypadku najlepiej korzystać z autoryzowanych serwisów danej marki, bo tylko wtedy będziemy mieli pewność, że serwis oraz wykorzystane części, zostały wykonane prawidłowo.


Zapraszamy do skorzystania z usług naszego serwisu Volkswagen Centrum Wrocław

Adres: Al. Aleksandra Brucknera 54, 51-411 Wrocław

Godziny otwarcia: pon. - pt: 7:00 - 21:00, sob.: 8:00 - 14:00

Telefon: +48 71 773 93 00

E-mail: informacja@centrumwroclaw.pl


Zobacz także: