Współpraca ŠKODA Centrum Wrocław z wrocławskim Welodromem


Pozostając w tematyce kolarstwa w związku z trwającym Tour de France, dzisiaj chcielibyśmy poruszyć kwestię współpracy naszego salonu ŠKODA Centrum Wrocław ze słynnym torem kolarskim im. Wernera Józefa Grundmanna we Wrocławiu. Historyczny obiekt do dziś cieszy się uznaniem wśród zawodników i kibiców, którzy chętnie odwiedzają go przy każdej możliwej okazji.

Historia powstania Welodromu 


Zacznijmy może od historii, a więc od tego, jak w ogóle powstał Welodrom i kto był odpowiedzialny za wykonanie projektu, który do dnia dzisiejszego budzi respekt wśród odwiedzających.


Wrocławski Tor im. Wernera Józefa Grundmanna mieszczący się przy ul. Żmigrodzkiej 243 został wybudowany i oddany do użytku w 1929 roku. Jego budowa trwała około 8 tygodni, co do dziś uznawane jest za imponujący wynik. Głównym pomysłodawcą projektu toru był Clemens Schürman, znany kolarz i architekt, który wcześniej projektował podobne obiekty, m.in. w Niemczech i innych krajach na terenie Europy. Do budowy obiektu wykorzystano mało zagospodarowany wówczas teren przy wrocławskim osiedlu Poświętne.


Z biegiem lat tor służył kolarzom, którzy przygotowywali się tu do najważniejszych wydarzeń kolarskich na świecie. Trenowali tutaj m.in. tacy zawodnicy jak medalista olimpijski Janusz Kierzkowski, Marian Więckowski, trzykrotny zwycięzca Tour De Pologne (lata 1954-1956), czy Józef Grundmann, na którego cześć później nazwano tor przy ulicy Żmigrodzkiej.


Blog Centrum Wrocław


Stworzony kompleks, pomimo braku zadaszenia był uważany za niezwykle nowoczesny i świetnie dostosowany do potrzeb zarówno zawodników na nim trenujących, jak i kibiców, śledzących poczynania swoich ulubieńców. 


Dane techniczne Welodromu Welodrom od początku uznawany jest za obiekt stosunkowo trudny dla zawodników i nie każdy potrafi na nim jeździć. Poprzez swoje niewielkie rozmiary może sprawiać trudność, szczególnie młodym i niedoświadczonym zawodnikom.


Długość obiektu wynosi 200 m, wysokość wiraży 3,25 m, natomiast obwód to 180 m wewnątrz toru i 220 m na zewnątrz. Nawierzchnia, po której jeżdżą zawodnicy została wykonana z betonu.


Jeżeli chodzi o trybuny, to są one w stanie pomieścić 250 osób. Jak wspomnieliśmy już wyżej, tor nie posiada dachu i sztucznego oświetlenia.


Welodrom dzisiaj i powstanie Stowarzyszenia "Wrocławski Welodrom"


Legendarny tor, który ze względu na wiek wymaga renowacji wciąż cieszy się uznaniem lokalnych sportowców. Nadal organizowane są tutaj drobne imprezy kolarskie, a na co dzień tor służy zawodnikom jako główny obiekt treningowy. W 2019 roku właściciele obiektu podjęli decyzję o utworzeniu Stowarzyszenia Wrocławski Welodrom, które ma za zadanie promować obiekt i opiekować się nim. Obecnie skład Stowarzyszenia tworzy 7 osób, którym zależy na odpowiednim funkcjonowaniu obiektu. Pomimo dopiero dwóch lat od rozpoczęcia działalności, Stowarzyszenie ma na swoim koncie sporo sukcesów w postaci organizacji wydarzeń o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.


Warto również wspomnieć, że Stowarzyszenie prowadzi klub kolarski WroWelo Team zrzeszający zawodników z Wrocławia i okolic.


Współpraca łącząca pasję z codzienną pracą Jak już zdążyliście zauważyć choćby z poprzednich naszych wpisów, w Skoda Centrum Wrocław kochamy nie tylko samochody, ale też rowery. W 2019 roku nasza pasja i zamiłowanie do kolarstwa doprowadziły do połączenia sił z przedstawicielami wrocławskiego Welodromu. Do tej pory udało nam się zorganizować kilka wspólnych akcji, które były dla nas ciekawym doświadczeniem, połączonym z ogromną dozą radości i satysfakcji. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.


https://www.facebook.com/SkodaCentrumWroclaw/posts/178272853104524


https://www.facebook.com/SkodaCentrumWroclaw/posts/208082340123575


https://www.facebook.com/SkodaCentrumWroclaw/posts/194712581460551


https://www.facebook.com/SkodaCentrumWroclaw/posts/528260131439126
Zobacz także: