ŠKODA OCTAVIA - Historia modelu


W roku 2019 ŠKODA OCTAVIA skończyła 60 lat, po raz pierwszy pojawiła się na rynku w 1959. Model został zaprojektowany jako niewielkich rozmiarów samochód rodzinny i produkowany był od początku w fabryce w Mladej Boleslav. Łacińska nazwa Octavia pochodzi od ósmego samochodu produkowanego od czasów rewolucyjnego modelu POPULAR. OCTAVIA była kontynuatorem modelu 440- Spartaka. Dwudrzwiowa wersja sedan wyposażona była w litrowy silnik i osiągała maksymalnie 110 km/h. Dużym sukcesem była OCTAVIA COMBI opracowana w 1961 i produkowana do roku 1971. Ciekawostką jest, że silniki pierwszej ŠKODY OCTAVIA napędzały także samochody terenowe Trekka produkowane w Nowej Zelandii w latach 60-tych.

skoda octavia
Kolejna OCTAVIA pojawiła się dopiero w 1996 roku i do dzisiaj kolejne generacje modelu są najlepiej sprzedającymi się autami ŠKODY. OCTAVIA z lat 90-tych była pierwszym autem w pełni zaprojektowanym przy współpracy z Volkswagenem. Niemieckie podzespoły, silnik, rama nadwozia zostały złożone w Czechach i zyskały zupełnie inne kształty. OCTAVIA jest średniego rozmiaru samochodem rodzinnym produkowanym w wielu wersjach (kombi, napęd na cztery koła, sportowa edycja RS). Za sukces pierwszej generacji odpowiadała doskonała jakość, solidność, elegancja i niewielka cena. W 2004 roku pojawiła się na rynku odświeżona wersja, jednak OCTAVIA I produkowana była aż do roku 2010 i ogólnie sprzedano 1 442 126 egzemplarzy.
skoda octavia
Druga generacja ŠKODY OCTAVIA również okazała się gigantycznym sukcesem i dzięki temu niezawodnym autom rodzinnym czeska firma zbudowała swoją pozycję na rynku motoryzacyjnym. Produkcja ŠKODY OCTAVIA II wykroczyła poza europejskie granice. W 2006 roku została zaprezentowana specjalna wersja przeznaczona na rynek chiński, a już rok później ruszyła praca w fabrykach w Szanghaju. O niezawodności modelu może świadczyć ekspedycja nazwana ŠKODA Octavia Scout Experience. 4 sierpnia 2007 roku z Placu Czerwonego w Moskwie 10 czeskich samochodów ruszyło w długą podróż do Władywostoku. 17 dni później wszystkie ŠKODY zameldowały się na mecie nad Morzem Japońskim. W ciągu 9 lat wyprodukowano 2 358 400 egzemplarzy ŠKODY OCTAVIA II.
skoda octaviaskoda octavia
Obecny model ŠKODY OCTAVIA produkowany jest od 2013 roku i jest zdecydowanie najpopularniejszym modelem czeskiego producenta. Najprawdopodobniej prawie 40% samochodów opuszczających fabryki ŠKODY to właśnie OCTAVIA. Już 11 listopada w Pradze o godzinie 19:00 zostanie zaprezentowana najnowsza generacja modelu. Jakich zmian stylistycznych możemy się spodziewać najnowszej odsłonie czeskiego producenta? Oficjalnych zdjęć jeszcze nie ma, ale z pewnością nie będzie na tylnej klapie klasycznego znaczka tylko napis "ŠKODA" biegnący przez całą szerokość tylnej klapy ? jest to nowy trend we wszystkich nowym modelach. Octavia, ma być też zdecydowanie lepiej wyposażona już w podstawowej wersji a silnikami dostępnym będą dobrze już wcześniej znane jednostki benzynowe 1.0, 1.5 oraz 2.0, który w wersji VRS będzie generował ponad 200KM. Z nowości dostępnych pod maską nowej ŠKODY Octavia będzie 48-woltowej instalacji elektrycznej ? czyli wersja hybrydowa.
skoda octaviaskoda octavia
Nowa ŠKODA Octavia będzie dostępna w naszym salonie w przyszłym roku, do zobaczenia!
A tu możecie oglądać na żywo prezentacje: https://www.youtube.com/watch?v=VFHgFfeYZQ8
ŠKODA ? Centrum Wrocław, al. A. Brucknera 40-46, Wrocław, www.skodawroclaw.pl. 

Zobacz także: